Aktualności  »  Akademie i Apele

„Wspaniałych rodziców mam!”

„Wspaniałych rodziców mam!” to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Matki i Ojca.

 

Jak co roku, 26 maja świętujemy Dzień Matki. Miesiąc później - 23 czerwca - obchodzimy Dzień Ojca. Uczniowie klasy pierwszej, czwartej, piątej i siódmej Szkoły Podstawowej nr 5 w Jędrzejowie połączyli te święta tak, abyśmy mogli uczcić je i świętować razem. Z tej okazji 25 maja zorganizowaliśmy Dzień Mamy i Taty, Wspólne Święto Naszych Rodziców.

W godzinach przedpołudniowych odbyła się akademia dla uczniów naszej szkoły, a po południu zaproszone mamy i tatusiowie mogli podziwiać swoje pociechy w przygotowanym przez nich pod kierunkiem nauczycieli montażu słowno-muzycznym.

Niezwykle wzruszającym momentem uroczystości było wręczenie rodzicom przygotowanych przez uczniów życzeń i upominków. Po części artystycznej zaprosiliśmy wszystkich rodziców na słodki poczęstunek. Całe spotkanie przebiegło w miłej i rodzinnej atmosferze. Rodzice byli wzruszeni
 i dumni ze swoich pociech. Ich troska i trud wkładany w wychowanie dzieci został w pełni wynagrodzony.

Program przygotowały: Dorota Majecka, Dorota Czajor, Małgorzata Sędek.

„Przyszła wiosna, a z nią pora wielkanocna”

„Przyszła wiosna, a z nią pora wielkanocna” - pod takim tytułem w dniu 23 marca uczniowie klasy 1 A pod opieką Pani Doroty Majeckiej i Pani Małgorzaty Sędek przygotowali Apel wiosenno - wielkanocny dla dzieci z Przedszkola nr 3
w Jędrzejowie.

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jędrzejowie po raz kolejny udowodnili, że mają wiele talentów. Na scenie królowała Pani Wiosna w towarzystwie biedroneczki, pszczółki, kwiatów, motylków, wiewióreczek, kurczaczków, zajączków, pisanek i małego baranka. Mali aktorzy śpiewali piosenki i recytowali wiersze, dziewczęta zatańczyły „Walc kwiatów” do muzyki Piotra Czajkowskiego, a całości dopełniły bajeczne kostiumy oraz piękna dekoracja. Wiele radości sprawiły przedszkolakom prezenty od wielkanocnego zajączka.

W tym samym dniu, w godzinach popołudniowych,  przedstawienie zostało zaprezentowane również rodzicom pierwszaków.

Uczniowie bardzo radośnie i kolorowo powitali wiosnę, jak również wprowadzili wspaniały przedświąteczny klimat. Zdjęcia

 

Informacja: Pani Dorota Majecka

Jasełka dla naszych uczniów

                                                                                                                                     W naszej szkole jak co roku odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe. W jasełkach wzięli udział uczniowie zarówno z klas podstawowych jak i gimnazjalnych. W tym roku jasełka były wyjątkowe, zawierały wspaniały repertuar wokalno muzyczny, kolędy i pastorałki, na scenie cały czas można było podziwiać przepiękne układy taneczne oraz niesamowitą historię pewnej rodziny. Na zakończenie zostały złożone życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Jasełka przygotowała pani Małgorzata Sędek z pomocą pana Ryszarda Skrzypca. Serdecznie dziękujemy publiczności za nagrodzenie aktorów brawami. 

Tekst przygotowała: Julka Zabojszcza

Jasełka dla przedszkolaków

W czwartek w naszej szkole wystąpili uczniowie klas I, V, VII b, II a, III d, III e prezentując jasełka oraz przepiękne kolędy i pastorałki. Dzisiejsze przedstawienie oglądały dzieci z zerówki ze Szkoły Podstawowej nr 3 i dzieci z Przedszkola nr 3 w Jędrzejowie. Przygotowania do przedstawienia trwały od miesiąca, uczniowie poświęcili wiele czasu na próby, naukę tekstu i śpiewu, aby w pełni oddać radość z nadchodzacych Świąt Bożego Narodzenia. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie i zaproszeni goście otrzymali słodką niespodziankę. Przedstawiene zostało przygotowane pod kierunkiem p. Małgorzaty Sędek i p. Ryszarda Skrzypca.

Akademia z okazji 11 Listopada

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej. Dnia 11 listopada 1918 roku w Compiègne zawarto rozejm, który pieczętował ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 roku naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. 

Jędrzej Moraczewski (historyk) opisał to słowami:

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)"

„Dla Niepodległej i Marszałka”

Z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości w przeddzień, tj. 10 Listopada 2017 roku, w Szkole Podstawowej Nr 5 odbyła się uroczysta akademia. Na tle pięknej dekoracji nawiązującej do tytułu montażu słowno – muzycznego, a przygotowanej przez panią Izabelę Szczerbę, uczniowie recytowali i śpiewali pieśni patriotyczne. Głównym wątkiem montażu opracowanego przez panią Annę Skorupkę była postać marszałka Józefa Piłsudskiego, z elementami jego  życiorysu i niezmordowanej postawy działacza niepodległościowego.

Utwory poetyckie nawiązywały zaś swoim charakterem do radości Polaków jaką odczuwali u  końca I wojny Światowej, która dała nam szansę odzyskania niepodległości. Piękną recytacją wyróżnili się: Joasia Baranek z 3 c, Julia Jankowska, Dorota Wydrych, Izabela Borowska i Dominika Stawiarz z klasy 3 d, a także Cezary Jaros z kl. 2 a.
Piękną przemowę prezydenta Ignacego Mościckiego z pogrzebu Józefa Piłsudskiego odczytał Kacper Sowula z kl. 3 a,
a narratorem była Nikola Smutek z kl. 3 c.

Kunsztem aktorskim wykazały się uczennice Zosia Grabowska i Zosia Lipińska z kl. 4 a oraz Kornelia Otto z kl.7 b, które odegrały rolę gapiów na pogrzebie Marszałka.

Montaż słowny przepleciony był pieśniami zarówno w wykonaniu chóru szkolnego jak też w indywidualnym wykonaniu. Na wyróżnienie zasługują występy Karoliny Walczyńskiej z kl. 3 c, Weroniki Kilian z kl. 3 e, a także pieśń „Ułani, ułani” w wykonaniu uczennic z kl. 1 a Antoniny Sabat i 4 a Zosi Lipińskiej, Zosi Grabowskiej i Oliwii Toborek.

Oprawę muzyczną przygotowała pani Beata Gładydsz.

Po uroczystości pani v-ce dyrektor Agnieszka Jakubas nagrodziła dyplomami najlepszych uczniów, którzy uczestniczyli w konkursie ortograficznym.

Samorząd Uczniowski z kolei przed występami ogłosił wyniki konkursu na dekorację okien z okazji 11 Listopada.

 

Tekst "Dla Niepodległej i Marszałka" opracowała pani Anna Skorupka

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyła się akademia, były kwiaty i życzenia dla nauczycieli. Inscenizację słowno muzyczną przygotowały uczennice klas siódmych i drugiej gimnazjum, a nad wszystkim czuwały panie: Jolanta Skrobich, Beata Gładysz i Izabela Szewczak. Wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty - WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO.

Pozycji 7, jesteś na stronie 1/2 |  Następna »

© Szkoła Podstawowa nr 5 w Jędrzejowie | logowanie