Aktualności  »  Biblioteka

Spotkanie z Andrzejem Pasławskim

Spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim

7 listopada 2017 r. Andrzej Pasławski — podróżnik, instruktor i pasjonat fotografii po raz kolejny gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie. Zaprezentował on pokaz multimedialny pt. „Wilno – barok na siedmiu wzgórzach”. Zgromadzoną w czytelni publiczność: seniorów słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a w tym także grupę uczniów z naszej szkoły zabrał na multimedialny spacer po Wilnie. W spotkaniu uczestniczyła ośmioosobowa grupa uczniów, w nagrodę za pracę i pomoc na rzecz biblioteki szkolnej. Byli to : Kupis Gabriela kl. II d, Natalia Jarosz kl. II d , Salwa Maria kl. II a,  Polak Paulina kl. III a, Marek Łukasz kl. III a,  Popczyk Natalia  kl. III b, Skóra Gabriela kl. III b.

Stolica Litwy to wyjątkowe i piękne miasto. Nasz gość poznał każdą jej ulicę i każdy zaułek. Dzięki barwnej opowieści i niezwykłym fotografiom mogliśmy się tam przenieść i zobaczyć najpiękniejsze i najciekawsze miejsca Wilna. Wirtualny spacer rozpoczęliśmy od zwiedzenia Ostrej Bramy i cudownego obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Jest to symbol Wilna, miejsce kultu religijnego od XVII wieku. Kolejno poznawaliśmy ulice miasta Zamkową, Wielką, Literacką, najbardziej reprezentacyjną i jedną z najdroższych ulic świata – Aleje Gedymina.

Zwiedzaliśmy bazyliki, kościoły, cerkwie, teatry oraz uczelnie. Przepiękne budynki pod względem architektonicznym, wspaniałe wnętrza i oświetlenia nadające stolicy Litwy niesamowity klimat. Wilno to miasto bliskie sercom Polaków, to miasto Mickiewicza i Lelewela, tu studiował J.I.Kraszewski, mieszkali : S.Moniuszko. K.I.Gałczyński , Czesław Miłosz.. Byliśmy w położonym na wzgórzach cmentarzu na Rossie, który pokazuje, jak wielokulturowe było miasto. Znajdują się tam historyczne nagrobki, macewy oraz krzyże. Tam spoczywa matka Józefa Piłsudskiego i serce Marszałka. Poznaliśmy także Republikę Zarzecza, czyli autonomiczną część miasta posiadającą swego prezydenta, konstytucję, godło, flagę oraz Święto Niepodległości obchodzone 1 kwietnia (w prima aprilis). Konstytucja Zarzecza składa się z 41 punktów, w której jest m.in. napisane, że „każdy ma prawo być niezrozumianym”, obywatele mają również „prawo do lenistwa i nic nie robienia”. Można stwierdzić, że jest to miejsce ekscentryczne, dziwne, a zarazem magiczne i inspirujące artystów do tworzenia. Na koniec naszego spaceru autor zabrał nas do Zwierzyńca — dzielnicy Wilna, gdzie czas się zatrzymał. Dawniej rosła tam puszcza, a obecnie jest to jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic miasta. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy pokaz zachęcił uczestników spotkania do wycieczki po Wilnie – mieście historii, wspaniałych zabytków, kultury i sztuki.

Opracowała:

biblioteka szkolna

Spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim

Nasz udział w spotkaniu autorskim

 z Arkadiuszem Niemirskim

Dnia 24 października br. uczniowie klasy II c  wzięli udział w spotkaniu z Arkadiuszem  Niemirskim, autorem książek o tematyce detektywistycznej dla młodzieży i dorosłych, satyrykiem i podróżnikiem, które odbyło się w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jędrzejowie.  Nasza młodzież przybyła na to spotkanie na zaproszenie Dyrekcji biblioteki. Pisarz niezwykle barwnie,     a nawet często żartobliwie, mówił o sobie, swoich zainteresowaniach, działalności kabaretowej oraz  twórczości literackiej.   Autor zanim zajął się pisaniem powieści,    w latach 80-tych był współzałożycielem Kabaretu „i…”, współpracował z Programem  III Polskiego Radia, oraz              z kabaretem „Długi”. Jego  największym marzeniem w latach młodzieńczych było spotkanie          z liderami zespołu Procol Harum. Jak sam podkreślał cała jego późniejsza aktywność zawodowa        i prywatna zdominowana była przez miłość do muzyki tego zespołu i chęć poznania muzyków osobiście.  Jeździł za nimi po całym świecie na koncerty, oczywiście poznał ich w później latach osobiście, czego nigdy wcześniej by się nie spodziewał. Autor pisał reportaże, materiały dziennikarskie ze swoich muzycznych podróży m. in. dla miesięczników „Tylko rock” i „Teraz rock”. Jako już człowiekowi dojrzałemu Arkadiuszowi Niemirskiemu zaproponowano kontynuację przygód  „Pana Samochodzika, kultowej młodzieżowej serii detektywistycznej  stworzonej przez Zbigniewa Nienackiego.
Jako zagorzały fan prozy o Panu Samochodziku  zdecydował się kontynuować serię „Pana Samochodzika” po śmierci Zbigniewa Nienackiego. Tak naprawdę nigdy nie przypuszczał, że do tego dojdzie. Zadebiutował w 2000 roku powieścią pt. „Pan Samochodzik i skarby wikingów”. Łącznie spod pióra autora wyszło 16 tomów. Podczas spotkania autor zapoznał młodzież z powieścią detektywistyczną i przybliżył najsłynniejszych twórców gatunku :A.C. Doyle’a, E.A. Poe, G. Simenona, R. Chandlera, A. Christie i in. Zaprezentował również sylwetki sławnych fikcyjnych detektywów znanych zarówno z książek jak i filmów: S. Holmes’a , Poirot, pannę Marple, , Jamesa Bond’a. Wspomniał także o innych swoich powieściach dla młodzieży i dorosłych : „Pojedynek detektywów”, „Testament bibliofila” „Dziennik grzesznika” ,„Prowokator”, „Pasztetowe wakacje”. Obecnie pracuje nad książkami dla dorosłych, po tematykę młodzieżową sięgając tylko sporadycznie. W przygotowaniu jest dreszczowiec pt. „Piąty wagon”, którego akcja dzieje się w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych, dotyczący zagadki z okresu II wojny światowej — kradzieży dzieł sztuki, dokonanej przez holenderskiego oficera SS, Pietera N. Mentena, na terenie byłej Galicji.

W trakcie spotkania autor prezentował slajdy ciekawie ilustrujące swoją biograficzną opowieść.

Spotkanie było niezwykle interesujące, trwało ponad dwie godziny, a wydłużały go odpowiedzi na liczne pytania zadawane przez młodzież.                       

 

Opracowała:

biblioteka szkolna

Pozycji 2, jesteś na stronie 1/1

© Szkoła Podstawowa nr 5 w Jędrzejowie | logowanie