Aktualności  »  Biblioteka

17.08.2020-31.08.2020

Jędrzejów, ul. F. Przypkowskiego 43

Życzenia na wakacje

Wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, pełnych niesamowitych wrażeń, mnóstwa przygód i dobrego humoru

życzy Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 5 w Jędrzejowie

Gazetka zawierająca informacje na temat bezpiecznych wakacji została zamieszczona na platformie Librus.

Konkurs 100- lecie Bitwy Warszawskiej

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „100. Rocznica Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą” organizowanym pod patronatem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Filia w Jędrzejowie. 16 czerwca br. miało miejsce rozstrzygnięcie tego konkursu mającego charakter konkursu plastycznego. Pierwsze miejsce zajęła nasza uczennica Paulina Blicharska uczennica kl. VII a, trzecie miejsce zajęła Oliwia Magiera uczennica kl. VII a oraz wyróżnienie zdobył Rafał Frankowski uczeń kl. VI a.

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki i koszulki z logo Biblioteki Pedagogicznej, a także rysunki naszego znakomitego malarza Zbigniewa Kasprzaka.

Zwycięzcom gratulujemy.

Czytamy komiksy

Zachęcamy do czytania komiksów autora serii o Tytusie, Romku i Atomku.

Poniżej zamieszczamy link

Papcio Chmiel – Henryk Jerzy Chmielewski

Biblioteka szkolna poleca

Dla Was coś o Was

CZYLI

Zapraszamy do obejrzenia i wykorzystania prezentacji  w humorystyczny sposób omawiającej szkołę, do której link znajdziesz poniżej:

Do szkoły nie chodzą anioły, czyli każdego dnia, w każdej szkole

Rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego

Przypominamy, ze 1 czerwca br. obchodziliśmy 105. Rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego polskiego księdza rzymskokatolickiego, prałata honorowego Jego Świątobliwości, poety, przedstawiciela współczesnej liryki religijnej. To z jego wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej pochodzi zdanie: "Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą".

Liryka księdza Twardowskiego traktuje zarówno o Bogu, jak i o ludziach i ich problemach. Dobrze widoczne są liczne odwołania i metafory dotyczące przyrody (także jako pochwała stworzenia). Wiersze tego autora często, poprzez apostrofy i inne środki stylistyczne, mają charakter modlitewny.

Ksiądz Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 r. w Warszawie, tam też skończył gimnazjum matematyczno-przyrodnicze im. Tadeusza Czackiego. Debiutował jako student polonistyki. Jego pierwszy tomik „Powrót Andersena” ukazał się w 1937 roku, kolejny pojawił się dopiero w 1959 (przeleżał sześć lat w wydawnictwie, czekając na odwilż). Podczas wojny walczył jako żołnierz Armii Krajowej, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. W 1945 roku wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 4 lipca 1948 roku. W tym czasie jego wiersze ukazywały się sporadycznie w „Tygodniku Powszechnym”. Tomik, którym powrócił jako poeta, nosił po prostu tytuł „Wiersze”. Potem ukazały się między innymi: „Znaki ufności” (1970), „Zeszyt w kratkę” (1973), „Niebieskie okulary” (1980), „Rachunek dla dorosłego” (1982). Od 1959 roku ksiądz Twardowski był rektorem kościoła Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Zmarł 18 stycznia 2006 r. w Warszawie.

„Pochłania mnie wiara, ale wiara, która nie jest statyką, zatrzymaniem się, lecz ciągłym odkrywaniem na nowo tajemnicy”.

Więcej informacji dla zainteresowanych o postaci ks. Jana Twardowskiego można można znaleźć tutaj:

Jan Twardowski