Aktualności  »  Biblioteka

Konkurs plastyczny na kartę bożonarodzeniową

Biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielami języka polskiego i plastyki ogłaszają konkurs na stronę tytułową Kartki świątecznej. Prace mogą być wykonane dowolną techniką na kartkach w formacie A4. Należy je składać w bibliotece do dnia 15 grudnia.

Spotkanie z pasjonatem historii naszego miasta

W dniu 19.11 z inicjatywy biblioteki szkolnej odbyło się spotkanie uczniów kl. VI A i VI B z panem Markiem Godlewskim, pracownikiem Straży Miejskiej w Jędrzejowie, z zamiłowania pasjonatem historii naszego miasta i regionu. Spotkanie miało charakter przeglądu najważniejszych wydarzeń z dziejów miasta, począwszy od jego założenia przez Cystersów pod nazwą Brzeźnica, nadania praw miejskich, miejsc najważniejszych bitew i walk powstańczych, okresu wojny i okupacji niemieckiej, aż po czasy współczesne. W trakcie niezwykle interesującej opowieści o naszym mieście nasz gość przytaczał ciekawostki związane z wybranymi miejscami w Jędrzejowie i jego najbliższych okolicach. Zwrócił także uwagę na szczególną rolę, jaką odegrali w dziejach miasta Cystersi.

Pan M. Godlewski przyznał się, że pasję do szczególnego zainteresowania się historią rozbudził w nim niegdyś, kiedy jeszcze był uczniem naszej szkoły, zasłużony w niej nauczyciel historii pan Arkadiusz Sokół. Wynikiem tej pasji stało się stworzenie i prowadzenie przez niego w sieci Internet portalu o tematyce historycznej pod nazwą Andreovia.pl. Każdy może w nim znaleźć przeróżne informacje i ciekawostki dotyczące miasta Jędrzejowa i jego okolic. A przede wszystkim mnóstwo starych zdjęć i fotografii jego mieszkańców z różnych okresów jego dziejów. Spotkanie stało się okazją do zadawania pytań, na które uczniowie uzyskiwali odpowiedzi, których z pewnością nie znaleźliby w szkolnych podręcznikach. Uczniowie m.in. dowiedzieli się, gdzie znajdują się nieznane i często zapomniane mogiły ludzi, którzy zginęli w trakcie toczących się na naszych ziemiach działań wojennych. Tak szczegółowe informacje dotyczące mieszkańców miasta, jego zabudowy i ciekawych wydarzeń mogli uzyskać jedynie od takiego znawcy regionu, jakim jest pan M. Godlewski.

Dziękujemy za spotkanie i czekamy na kolejne.

Konkurs Pięknego Czytania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 14 listopada biblioteka szkolna zorganizowała Ogólnoszkolny Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem Czytania nadszedł czas, niech czyta każdy z Was. Wzięli w nim udział reprezentanci wszystkich klas. Były to grupy dwuosobowe, łącznie 22 uczniów. Konkurs miał na celu motywowanie uczniów do aktywnego czytelnictwa i rozwijania pasji czytania. Reprezentanci klas przygotowali do konkursu wybrany wiersz dostosowany do możliwości poszczególnych kategorii uczestników:

 

kl. I – II -      Brzechwa Jan „Brzechwa dzieciom”- „Pcha Szachrajka”

kl. III -          Rusinek Michał „Wierszyki domowe” – „Sofa”

kl.V –VI -       Tuwim Julian „Wiersze dla dzieci” – „Ptasie radio”

kl. VII –VIII - Szymborska Wisława „Wiersze” –„Nic dwa razy”
 

Komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Jakubas – v-ce Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, Jadwiga Sosnowska – kierownik Biblioteki Pedagogicznej, Jolanta Skrobich – nauczyciel polonista, Ewa Małecka – Jóźwik – nauczyciel bibliotekarz oceniała  technikę czytania: płynność, dykcję (poprawność artykulacji głosek i wymowy), tempo czytania, ogólny wyraz artystyczny: mimikę, gest, kontakt z odbiorcą oraz oryginalność interpretacyjną.

W kategorii klas I – III 

I miejsce zajęła Weronika Pańtak kl. II a

II miejsce -        Antonina Sabat kl. III a

III miejsce -       Alicja Witasik kl. I b

                         Kacper Makuła kl. III b

W kategorii klas V– VI

I miejsce zajęła  Maja Loranty  kl. V a

II miejsce -        Daniel Malicki  kl. V a

III miejsce -       Zofia Grabowska kl. VI a

                         Karol Lis kl. VI b

W kategorii klas VII– VIII

I miejsce zajęła  Zuzanna Mitrega  kl. VIII a

II miejsce -        Bartłomiej Kwas  kl. VII a

III miejsce -       Jakub Wendelski kl. VII a

 

Spotkanie autorskie z Joanną Jagiełło

        W czwartek , 10 maja w czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Jędrzejowie odbyło się spotkanie z panią Joanną Jagiełło, autorką licznych książek dla dzieci i młodzieży, m. in.: „Kawy z kardamonem”, „Czekolady z chili” oraz „Pamiętnika Czachy”. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej nr 5 w Jędrzejowie.  Młodzież dowiedziała się, jak powstaje książka i poznała tajniki warsztatu pisarskiego. Uczniowie chętnie zabierali głos. Szczególnie interesowało ich, skąd u pisarki pomysł na tworzenie powieści dla młodzieży. Ponadto pytania dotyczyły źródeł inspiracji. Autorka czytała również fragmenty swoich utworów, których bohaterami są dzieci i nastolatki. Zapoczątkowało to dyskusję na temat problemów, z którymi na co dzień boryka się młody, dorastający człowiek. Na zakończenie chętne osoby mogły nabyć najpopularniejsze książki Joanny Jagiełło wraz z jej autografem. Książki cieszyły się taką popularnością, że ich zabrakło.

Przekazała:

Biblioteka szkolna

Wystawa „Wincenty Kadłubek i jego Kronika”

W dniach 8 i 9 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły z klas III a i II a zostali zaproszeni przez panią Dyrektor Biblioteki Miejskiej do zwiedzenia wystawy pt. "Wincenty Kadłubek i jego Kronika", która został a przygotowana z okazji obchodów Jubileuszu 800-lecia przybycia bł.Wincentego Kadłubka do Jędrzejowa. Jej otwarcia dokonał burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, pani dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej Beata Satro oraz Opat Jędrzejowski Ojciec Edward Stradomski. Na otwarcie wystawy przybyli także zaproszeni goście m.in. pani Jolanta Jakubczyk, znawca i miłośnik historii klasztoru, pani Gena Rosołowska prezes jędrzejowskiej „Galerii  na szlaku”,  obecny dyrektor Muzeum im. Przypkowskich Jan Przypkowski, dyrekcja i pracownicy Biblioteki Pedagogicznej. Ekspozycję można nadal oglądać w galerii na I piętrze Centrum Kultury w Jędrzejowie. Potrwa ona do 20 maja.

Na wystawie zostały zaprezentowane  XVII wieczne starodruki ze zbioru zabytkowego Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie: ”Vita et miracvla servi Dei, Vincentii Kadłvbkonis” z 1642 r. - pierwsza biografia W.Kadłubka napisana przez Szymona Starowolskiego, kanonika krakowskiego, historyka i pisarza politycznego epoki baroku.

Historia Polonica” Vincentii Kadłvbkonis  z 1612 r. – najstarsze wydanie drukiem kroniki.

Kopie z kart tytułowych dokumentów zabytkowych :

Zapach róży w Morimundzie polskim, przez żywot świątobliwy błogosławionego sługi Bożego Wincentego Kadłubka, niegdy biskupa krakowskiego, a potym zakonnika andrzejowskiego wydany” z 1682 r. - zarys życia W.Kadłubka napisany w języku polskim przez anonimowego autora.

Kazanie na solenną vroczystość wielkiego niegdyś senatora polskiego błogosławionego Wincentego Kadłubka[…] 8 marca roku 1726 w kosciele iędrzeiowskim[…]/ przez Floryana Buydeckiego[…] odprawione , z 1765 r.”   - kazanie wygłoszone przez F.Buydeckiego , hagiografa i teologa, w klasztorze w Jędrzejowie

Ogłoszenie czci i chwały wiekopomnej wielkiego w Kościele Chrystusowym sługi Bożego, teraz świeżo w poczet błogosławionych policzonego, Wincentego Kadłubka” z 1765 r -zbiór kazań ułożonych z okazji beatyfikacji, która miała miejsce w 1764 r., dedykowany biskupowi krakowskiemu Kajetanowi Sołtykowi, zasłużonemu dla sprawy beatyfikacji polskiego kronikarza., kopia karty z odpisu rękopismiennego Kroniki z komentarzem Jana z Dąbrówki z 1456 r.  

Na wystawie znalazły się także ciekawsze druki współczesne poświęcone W. Kadłubkowi znajdujące się w zbiorach Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Jędrzejowie a także współczesne edycje „Kroniki”.

 

Przekazała:

Biblioteka szkolna

Spotkanie z Andrzejem Pasławskim

Spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim

7 listopada 2017 r. Andrzej Pasławski — podróżnik, instruktor i pasjonat fotografii po raz kolejny gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie. Zaprezentował on pokaz multimedialny pt. „Wilno – barok na siedmiu wzgórzach”. Zgromadzoną w czytelni publiczność: seniorów słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a w tym także grupę uczniów z naszej szkoły zabrał na multimedialny spacer po Wilnie. W spotkaniu uczestniczyła ośmioosobowa grupa uczniów, w nagrodę za pracę i pomoc na rzecz biblioteki szkolnej. Byli to : Kupis Gabriela kl. II d, Natalia Jarosz kl. II d , Salwa Maria kl. II a,  Polak Paulina kl. III a, Marek Łukasz kl. III a,  Popczyk Natalia  kl. III b, Skóra Gabriela kl. III b.

Stolica Litwy to wyjątkowe i piękne miasto. Nasz gość poznał każdą jej ulicę i każdy zaułek. Dzięki barwnej opowieści i niezwykłym fotografiom mogliśmy się tam przenieść i zobaczyć najpiękniejsze i najciekawsze miejsca Wilna. Wirtualny spacer rozpoczęliśmy od zwiedzenia Ostrej Bramy i cudownego obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Jest to symbol Wilna, miejsce kultu religijnego od XVII wieku. Kolejno poznawaliśmy ulice miasta Zamkową, Wielką, Literacką, najbardziej reprezentacyjną i jedną z najdroższych ulic świata – Aleje Gedymina.

Zwiedzaliśmy bazyliki, kościoły, cerkwie, teatry oraz uczelnie. Przepiękne budynki pod względem architektonicznym, wspaniałe wnętrza i oświetlenia nadające stolicy Litwy niesamowity klimat. Wilno to miasto bliskie sercom Polaków, to miasto Mickiewicza i Lelewela, tu studiował J.I.Kraszewski, mieszkali : S.Moniuszko. K.I.Gałczyński , Czesław Miłosz.. Byliśmy w położonym na wzgórzach cmentarzu na Rossie, który pokazuje, jak wielokulturowe było miasto. Znajdują się tam historyczne nagrobki, macewy oraz krzyże. Tam spoczywa matka Józefa Piłsudskiego i serce Marszałka. Poznaliśmy także Republikę Zarzecza, czyli autonomiczną część miasta posiadającą swego prezydenta, konstytucję, godło, flagę oraz Święto Niepodległości obchodzone 1 kwietnia (w prima aprilis). Konstytucja Zarzecza składa się z 41 punktów, w której jest m.in. napisane, że „każdy ma prawo być niezrozumianym”, obywatele mają również „prawo do lenistwa i nic nie robienia”. Można stwierdzić, że jest to miejsce ekscentryczne, dziwne, a zarazem magiczne i inspirujące artystów do tworzenia. Na koniec naszego spaceru autor zabrał nas do Zwierzyńca — dzielnicy Wilna, gdzie czas się zatrzymał. Dawniej rosła tam puszcza, a obecnie jest to jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic miasta. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy pokaz zachęcił uczestników spotkania do wycieczki po Wilnie – mieście historii, wspaniałych zabytków, kultury i sztuki.

Opracowała:

biblioteka szkolna

Pozycji 7, jesteś na stronie 1/2 |  Następna »

© Szkoła Podstawowa nr 5 w Jędrzejowie | logowanie