Aktualności  »  Sprawy szkolne

Dzień Otwarty

24 marca w naszej szkole odbył się po raz kolejny Dzień Otwarty. Przygotowane atrakcje zaprezentowano w godzinach  między 10:00 a 13:00. Zaplanowano szereg ciekawych występów, poczęstunek, gry i zabawy przeznaczone dla dzieci, które przyszły tego dnia obejrzeć szkołę. 

Nasi uczniowie zamienili się w przewodników i oprowadzali po szkole naszych gości, wręczając im na powitanie informatory szkolne, w których zawarte były podstawowe wiadomości na temat działalności szkoły. Starali się też odpowiadać na wszystkie nurtujące pytania zadawane przez rodziców lub same dzieci. Zdjęcia

Stypendium dla Jakuba

Jakub Adamus, uczeń klasy trzeciej gimnazjum, został zakwalifikowany do stypendium w ramach „Świętokrzyskiego programu stypendialnego dla uczniów gimnazjów i liceów ogólnokształcących”. Uroczyste wręczenie umowy stypendialnej miało miejsce 12.03.2018r, na konferencji edukacyjnej, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Opiekunem stypendysty jest nauczyciel biologii Anna Olszewska.

XXVI Tydzień Kultury Języka

W dniach 5-10 marca 2018 roku obchodzono XXVI Tydzień Kultury Języka w województwie świętokrzyskim pod hasłem „Język i kultura. Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie”

Szkoła Podstawowa nr 5 w Jędrzejowie włączyła się do obchodów, proponując uczniom szereg działań, które miały na celu:

- uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu,

- stworzenie możliwości aktywnego uczestnictwa w propozycjach różnorodnych form Tygodnia,

- przygotowanie uczniów do świadomego uczestnictwa w kulturze,

- propagowanie kultury języka w różnorodnych sytuacjach życiowych,

- kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych,

Propozycje nauczycieli języka polskiego oraz bibliotekarzy SP nr 5 przedstawiały się następująco:

5 III 2018 r.

Konkurs „Potyczki literackie”

- Julia Chrzanowska kl. III b – najwyższy wynik uzyskany z testu

6 III 2018 r.

Konkurs czytelniczy dla klasy 5 pod hasłem „Czytanie – jestem za”

Najlepsza interpretacja:

- Oliwia Magiera

- Maja Ciepluch

- Aleksandra Pawłowska

Najlepsza dykcja:

- Wiktor Smorąg

Najszybsze tempo czytania

- Jakub Wendelski

- Igor Jarosz

7 III 2018 r.

Konkurs czytania tekstów ćwiczących wymowę pod hasłem „Igraszki z językiem”

Mistrz – Nikola Wyrozumska kl. II e

V – ce mistrz Karol Belicki kl. II b

Wyjście uczniów do Przedszkola nr 1, nr 2, nr 3, w ramach akcji „Cała Polska czyta …”

8 III 2018 r.

Wyjazd uczniów klas II gimnazjum do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl „Balladyna”.

Konkurs dla uczniów klas III gimnazjum pod hasłem „Korrida ortograficzna”:

I miejsce – Gabriela Skóra kl. III b

II miejsce – Barbara Cichoń kl. III b

III miejsce – Michał Cichoń kl. III a, Kacper Sowula kl. III a.

9 III 2018 r.

Wyjście uczniów klasy pierwszej do Biblioteki Miejskiej.

Konkurs Pięknego Czytania Gwarą Świętokrzyską

I miejsce – Maria salwa II a, Adrian Kot kl. VII a

II miejsce – Joanna Baranek kl. III c, Nikola Smutek kl. III c, Julia Budziosz kl. III e

III miejsce – Julia Chrzanowska kl. III b, Anastazja Lewicka kl. II e, Julia Jarosińska kl. III b.

Konkurs literacko – plastyczny dla uczniów klasy pierwszej, czwartej, piątej pt. „ Okładka ulubionej książki”

I miejsce – Sonia Jeżewska kl. I a

II miejsce – Oliwia Magiera kl. V a

III miejsce – Marcelina Sobczyk kl. I a

Informacja: Pani Jolanta Skrobich

Maraton filmowy - ferie w SP 5

Oryginalny początek ferii zimowych w szkole - nocny maraton filmowy!
W poniedziałek 12 lutego od godz 18.00 do 23.00 uczniowie zapomnieli na chwilę o plecakach oraz przyborach szkolnych i przyszli do szkoły, aby spędzić tu razem z nauczycielami fantastyczny wieczór!  Poczuli się jak w prawdziwym kinie na miarę 21 wieku;) Oglądali filmy, nie siedząc w tradycyjnych fotelach kinowych, lecz leżąc na wygodnych karimatach z poduszką pod głową w towarzystwie ukochanych pluszaków.
Repertuar kinowy był bardzo bogaty i edukacyjny. Nasi milusińscy śledzili losy bohaterów Baletnicy€, Sekrety morza i Królowej Śniegu€, zaklinając tym samym śnieżne ferie.
W przerwach między seansami był czas na zabawę. Dzieci bawiły się w podchody i €žwalczyły ze sobą na poduszki. Jak w prawdziwym kinie czas umilany był smakowitymi przekąskami: popcornem, chipsami i pizzą. Ta wielka a zarazem nietypowa przygoda ze swoją ukochaną szkołą wprawiła wszystkich w doskonały humor i nastrój na dalszą część ferii zimowych. Teraz wszyscy są przekonani, że będą one udane i ze w przyszłym roku ponownie spotkamy się w kinie nocnym w szkole.  Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski. Nad przebiegiem tego miłego filmowego spotkania czuwały: 
p. Izabela Szewczak, p. Małgorzata Sędek, p. Anna Jakubas, p. Anna Dorobczyńska, p. Ewa Huk.

Informacja: Pani Anna Jakubas

Walentynkowy wieczór

Lirycznie fantastycznie !

 W dniach 8 i 9 lutego w naszej szkole miał miejsce niezwykły walentynkowy wieczór. Tematem tego spotkania była miłość w poezji i piosence. W nastrojowym, wieczornym koncercie, który odbywał się pod hasłem: "Bo na cóż życie bez miłości", wystąpili nasi uczniowie. Wieczornica była dedykowana rodzicom, wszystkim przyjaciołom szkoły i miłośnikom poezji oraz piosenki. Występy młodych artystów i piękna nastrojowa scenografia przeniosły przybyłych na koncert gości w świat piękna i miłości. Uczniowie przy blasku płonących świec recytowali najpiękniejsze w literaturze  polskiej  strofy o miłości. Miłą niespodzianką było zaprezentowanie przez uczniów wiersza nauczycielki języka angielskiego i poetki, Izabeli Sobczyk. Na część muzyczną szkolnego święta Walentynek złożyły się polskie szlagiery, nostalgiczne ballady angielskie i te, których nie mogło zabraknąć, wprost "spod dachów Paryża", piosenki francuskie. Zebrani goście, oglądając młodych artystów, mieli okazję poczęstować się walentynkowymi muffinkami oraz napić się herbaty i kawy. Na zakończenie wszyscy - zarówno wykonawcy jak i goście - zaśpiewali piosenkę "Do zakochania jeden krok". Wzruszeń, radości i dobrej zabawy nie było końca. To romantyczne spotkanie sprawiło, że jeszcze długo potem nuciliśmy przeboje o miłości. 

Koncert walentynkowy przygotowali: 

- wiersze: J. Górska, A. Jakubas, J. Skrobich i I. Szewczak
- piosenka polska i angielska, obsługa podkładów muzycznych: B. Gładysz

- piosenka francuska: M. Kot

- obsługa sprzętu nagłaśniającego: P. Kozioł

Twórcami pięknej i nastrojowej scenografii byli: Pani dyrektor M. Zarzycka, Pani dyrektor A. Jakubas, B. Gładysz, J. Górska, M. Kot, J, Skrobich, I. Szewczak oraz uczniowie naszej szkoły. 

Wszystkim gratulujemy i dziękujemy oraz mówimy "Do zobaczenia za rok". 

Informacja: Pani Izabela Szewczak

Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych

Zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych w okresie ferii.

Członkowie Komisji Oświaty wraz z Przewodniczącym przypominają o następujących zasadach bezpieczeństwa:

Pamiętaj zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność!

 • Wychodząc bawić się na powietrze, ubiór dostosuj do warunków pogodowych, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. W okresie zimowym podczas długich zabaw i spacerów należy zaopatrzyć się w ciepły napój (najlepiej przechowywany w termosie).
 • Do swoich zabaw na śniegu, takich jak: zjazdy na sankach, nartach oraz jazda na łyżwach – wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od ulic, skrzyżowań i innych ciągów komunikacyjnych.
 • Przebywając w pobliżu jezdni pamiętaj, że w okresie zimowym droga hamowania pojazdów ulega znacznemu wydłużeniu. Ponadto w tym okresie widoczność na drodze jest ograniczona co powoduje wydłużenie czasu reakcji na zagrożenie na drodze.
 • Zanim rozpoczniesz zjazdy z górki sprawdź trasę zjazdu, usuń z niej wszelkie przedmioty mogące stworzyć zagrożenie, np.: kamienie, gałęzie.
 • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie należy przechodzić przed zjeżdżającymi po torze (w poprzek toru).
 • Przed przystąpieniem do zjazdu z górki należy sprawdzić stan techniczny sań lub innych przedmiotów do tego służących.
 • Nie ślizgaj się na nawierzchniach służących do komunikacji ogólnej, tj.: chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla osób korzystających z tych ciągów komunikacyjnych.
 • Unikaj zabaw oraz przebywania w miejscach, z których zwisają sople lodu, ponieważ stanowią one duże zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia. Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów. Powiadom osobę dorosłą, która podejmie działania zmierzające do usunięcia zagrożenia.
 • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż reakcja kierowcy na takie zachowanie może doprowadzić do powstania wypadku drogowego lub kolizji.
 • Nie rzucaj w inne osoby śnieżkami z ubitego śniegu, kawałkami lodu lub śnieżkami z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.
 • Korzystaj wyłącznie z lodowisk, które są przeznaczone do celów rekreacyjnych, specjalnie przygotowanych. Nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Gruby lód pozornie stwarza wrażenie bezpiecznego, w każdej chwili może załamać się pod ciężarem ludzi na nim przebywających.
 • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych, sanki należy połączyć w sposób bezpieczny, grubą, wytrzymałą liną, tak aby nie odczepiły się podczas jazdy.
 • Nigdy nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż skutki takiego zachowania mogą okazać się tragiczne.

Pamiętaj! Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

Pozycji 24, jesteś na stronie 2/4 | « Poprzednia Następna »

© Szkoła Podstawowa nr 5 w Jędrzejowie | logowanie