Aktualności  »  Sprawy szkolne

Uwaga Rodzice ! Trwają zapisy do szkoły

Pragniemy przypomnieć, że nadal trwają zapisy do oddziału przdszkolnego, klasy 0, oraz wszystkich klas szkoły podstawowej naszej szkoły. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów wraz z rodzicami.

Sukcesy uczniów w Konkursie Ekoplaneta

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym "EKO-Planeta". Gimnazjaliści i uczniowie Szkoy Podstawowej z klasy VIII uczestniczyli w dwóch kategoriach konkursu: test ekologiczny i praca indywidualna.
Wyróżnienia w kategorii praca indywidualna uzyskali: Michał Wtorek i Iga Witkowska z kl. VIII oraz Magdalena Michałkiewicz z kl III gimnazjum , natomiast w kategorii test ekologiczny bardzo dobry wynik i wyróżnienie uzyskał Dawid Krzysztofik z kl. VIII.
Wyróżnionym uczniom gratulujemy.
czytaj więcej

228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

W Szkole Podstawowej nr 5, w piątek 10 maja odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Knstytucji 3 Maja. Scenariusz uroczystości pt. "Witaj majowa jutrzenko" opracowany przez panią Annę Skorupkę wystawili uczniowie z klasy Va, VII a i VIII a oraz uczniowie z klas gimnazjalnych. Część muzyczną, śpiew chóru i solistki Julii Szyrmer z kl. VIII a oraz taniec polonez (kl. Va) przygotowała pani Beata Gładysz. Natomiast pani Joanna Górska czuwała nad recytacją poezji w wykonaniu Julii Szyrmer i Aleksandry Wydrych z klasdy VIII a. Dekorację związaną z tematyką uroczystości opracowała i wykonała przy udziale uczennic z klasy III b gimnazjum pani Małgorzata Sędek.


czytaj więcej

Sprzątanie Ziemi

W dniu 26 kwietnia uczniowie oddziału przedszkolnego, klas pierwszych oraz klasy szóstej sprzątali teren pod opieką pani Anny Olszewskiej w pobliżu szkoły z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, przypadającego 22 kwietnia. W związku z tym świętem uczniowie klasy II a obejrzeli także spektakl o tematyce ekologicznej pt."Czarownica niska emisja" w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Najważniejsze tematy poruszane w tym przedstawieniu to przyczyny powstawania smogu i działania jakie możemy podjąć aby ograniczyć jego emisję. Kolejny temat to korzyści jakie przynosi środowisku segregacja odpadów oraz potrzeba dbania o dobrą kondycję lasów i dzikiej przyrody.czytaj więcej

Wycieczka do lasu

W dniu 25 kwietnia uczniowie klasy II a pod opieką wychowawczyni pani Doroty Majeckiej oraz pani Ewy Jóźwik wzięli udział w wycieczce do Nadleśnictwa Jędrzejów. Najpierw odbyło się spotkanie z panem leśniczym, który przybliżył dzieciom szereg informacji na temat lasu. Opowiadał między innymi o jego budowie, poszczególnych gatunkach drzew i zwierząt zamieszkujących las oraz o tym jak należy zachowywać się w lesie. W leśniczówce dzieci mogły zobaczyć całą galerię zwierząt, ptaków i owadów występujących w naszych lasach. Po krótkiej prelekcji pana leśniczego dzieci udały się na spacer po lesie, a następnie rozpaliły ognisko, przy którym piekły kiełbaski. Lekcja przyrody w lesie trwała do południa po czym wszyscy wrócili do szkoły z uśmiechniętymi buziami.czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Teatru

Teatr powstał niedaleko

Przejdź się i podziękuj Grekom...

27 marca to dzień, w którym na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Właśnie tego dnia w naszym mieście przeszedł wielobarwny, ponad 300-osobowy korowód przebierańców pod tytułem “Korowód Kuglarzy i Arlekinów “. Przemarsz wyruszył spod Centrum Kultury w Jędrzejowie o godzinie 11.30 w stronę parku. Wzięli w nim udział także uczniowie naszej szkoły, którzy mieli na sobie różnokolorowe przebrania, maski, rekwizyty i pomalowane twarze. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w szkole na holu pojawiły się  również rekwizyty symbolizujące teatr.


Króciutka historia teatru

Teatr starożytny związany był z kultem boga Dionizosa. W czasie tzw. Wielkich i Małych Dionizji przedstawiano na scenie tragedie i komedie opowiadającxe o sprawach codziennych, o dobrych i złych postępkach i o wszystkim, co wiązało się z człowiekiem. Teatry były duże, a ponieważ nie było współczesnych urządzeń typu mikrofon, budowano je w miejscach, gdzie dobrze roznosiło się echo. Wszystkie role na scenie odgrywali mężczyźni. 

W teatrze średniowiecznym większość przedstawień była tematycznie związana z kościołem i religią. Chętnie oglądano tzw. Misteria - przedstawienia z życia Jezusa i jego rodziny. Ponadto dużym powodzeniem cieszyły się także tzw. Moralitety - przedstawienia o charakterze obyczajowym z morałem na końcu. Aktorzy sami kupowali sobie stroje i często się przebierali wprost na scenie.

W epoce renesansu powstał nowy typ teatru zawany operą, w którym wszystkie role odgrywano spiewając. Ponadto w sztukach teatralnych nastąpił powrót do starożytności. Obok wielkich przedstawień pojawiły się tzw. commedia dell arte, czyli teatr ludowy. W Anglii rozwinął sie teatr elżbietański w którym swoje sztuki wystawiał m.in. Wiliam Szekspir. 

W XIX w. wystawiano najchętniej dramaty. Rozwinęła sie sztuka zdobienia sceny do wystawianego przedstawienia, czyli scenografia. W teatrze występowały kobiety, m.in. słynna na całym swiecie polska aktorka Helena Modrzejewska.

W teatrze współczesnym wystawiane są różne rodzaje sztuk. Obok typowych, takich jak dramat, tragedia czy komedia pojawiają się sztuki eksperymentalne, które często przypominają bardziej popisy cyrkowe czy seanse spirytystyczne niż przedstawienia teatralne.

  


czytaj więcej

Pozycji 51, jesteś na stronie 1/9 |  Następna »

© Szkoła Podstawowa nr 5 w Jędrzejowie | logowanie