Aktualności  »  Biblioteka

Spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim

Nasz udział w spotkaniu autorskim

z Arkadiuszem Niemirskim

Dnia 24 października br. uczniowie klasy II c  wzięli udział w spotkaniu z Arkadiuszem  Niemirskim, autorem książek o tematyce detektywistycznej dla młodzieży i dorosłych, satyrykiem i podróżnikiem, które odbyło się w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jędrzejowie.  Nasza młodzież przybyła na to spotkanie na zaproszenie Dyrekcji biblioteki. Pisarz niezwykle barwnie,     a nawet często żartobliwie, mówił o sobie, swoich zainteresowaniach, działalności kabaretowej oraz  twórczości literackiej.   Autor zanim zajął się pisaniem powieści,    w latach 80-tych był współzałożycielem Kabaretu „i…”, współpracował z Programem  III Polskiego Radia, oraz              z kabaretem „Długi”. Jego  największym marzeniem w latach młodzieńczych było spotkanie          z liderami zespołu Procol Harum. Jak sam podkreślał cała jego późniejsza aktywność zawodowa        i prywatna zdominowana była przez miłość do muzyki tego zespołu i chęć poznania muzyków osobiście.  Jeździł za nimi po całym świecie na koncerty, oczywiście poznał ich w później latach osobiście, czego nigdy wcześniej by się nie spodziewał. Autor pisał reportaże, materiały dziennikarskie ze swoich muzycznych podróży m. in. dla miesięczników „Tylko rock” i „Teraz rock”. Jako już człowiekowi dojrzałemu Arkadiuszowi Niemirskiemu zaproponowano kontynuację przygód  „Pana Samochodzika, kultowej młodzieżowej serii detektywistycznej  stworzonej przez Zbigniewa Nienackiego.
Jako zagorzały fan prozy o Panu Samochodziku  zdecydował się kontynuować serię „Pana Samochodzika” po śmierci Zbigniewa Nienackiego. Tak naprawdę nigdy nie przypuszczał, że do tego dojdzie. Zadebiutował w 2000 roku powieścią pt. „Pan Samochodzik i skarby wikingów”. Łącznie spod pióra autora wyszło 16 tomów. Podczas spotkania autor zapoznał młodzież z powieścią detektywistyczną i przybliżył najsłynniejszych twórców gatunku :A.C. Doyle’a, E.A. Poe, G. Simenona, R. Chandlera, A. Christie i in. Zaprezentował również sylwetki sławnych fikcyjnych detektywów znanych zarówno z książek jak i filmów: S. Holmes’a , Poirot, pannę Marple, , Jamesa Bond’a. Wspomniał także o innych swoich powieściach dla młodzieży i dorosłych : „Pojedynek detektywów”, „Testament bibliofila” „Dziennik grzesznika” ,„Prowokator”, „Pasztetowe wakacje”. Obecnie pracuje nad książkami dla dorosłych, po tematykę młodzieżową sięgając tylko sporadycznie. W przygotowaniu jest dreszczowiec pt. „Piąty wagon”, którego akcja dzieje się w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych, dotyczący zagadki z okresu II wojny światowej — kradzieży dzieł sztuki, dokonanej przez holenderskiego oficera SS, Pietera N. Mentena, na terenie byłej Galicji.

W trakcie spotkania autor prezentował slajdy ciekawie ilustrujące swoją biograficzną opowieść.

Spotkanie było niezwykle interesujące, trwało ponad dwie godziny, a wydłużały go odpowiedzi na liczne pytania zadawane przez młodzież.

Opracowała:

biblioteka szkolna