Aktualności  »  Biblioteka

Wystawa „Wincenty Kadłubek i jego Kronika”

W dniach 8 i 9 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły z klas III a i II a zostali zaproszeni przez panią Dyrektor Biblioteki Miejskiej do zwiedzenia wystawy pt. "Wincenty Kadłubek i jego Kronika", która został a przygotowana z okazji obchodów Jubileuszu 800-lecia przybycia bł.Wincentego Kadłubka do Jędrzejowa. Jej otwarcia dokonał burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, pani dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej Beata Satro oraz Opat Jędrzejowski Ojciec Edward Stradomski. Na otwarcie wystawy przybyli także zaproszeni goście m.in. pani Jolanta Jakubczyk, znawca i miłośnik historii klasztoru, pani Gena Rosołowska prezes jędrzejowskiej „Galerii  na szlaku”,  obecny dyrektor Muzeum im. Przypkowskich Jan Przypkowski, dyrekcja i pracownicy Biblioteki Pedagogicznej. Ekspozycję można nadal oglądać w galerii na I piętrze Centrum Kultury w Jędrzejowie. Potrwa ona do 20 maja.

Na wystawie zostały zaprezentowane  XVII wieczne starodruki ze zbioru zabytkowego Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie: ”Vita et miracvla servi Dei, Vincentii Kadłvbkonis” z 1642 r. - pierwsza biografia W.Kadłubka napisana przez Szymona Starowolskiego, kanonika krakowskiego, historyka i pisarza politycznego epoki baroku.

Historia Polonica” Vincentii Kadłvbkonis  z 1612 r. – najstarsze wydanie drukiem kroniki.

Kopie z kart tytułowych dokumentów zabytkowych :

Zapach róży w Morimundzie polskim, przez żywot świątobliwy błogosławionego sługi Bożego Wincentego Kadłubka, niegdy biskupa krakowskiego, a potym zakonnika andrzejowskiego wydany” z 1682 r. - zarys życia W.Kadłubka napisany w języku polskim przez anonimowego autora.

Kazanie na solenną vroczystość wielkiego niegdyś senatora polskiego błogosławionego Wincentego Kadłubka[…] 8 marca roku 1726 w kosciele iędrzeiowskim[…]/ przez Floryana Buydeckiego[…] odprawione , z 1765 r.”   - kazanie wygłoszone przez F.Buydeckiego , hagiografa i teologa, w klasztorze w Jędrzejowie

Ogłoszenie czci i chwały wiekopomnej wielkiego w Kościele Chrystusowym sługi Bożego, teraz świeżo w poczet błogosławionych policzonego, Wincentego Kadłubka” z 1765 r -zbiór kazań ułożonych z okazji beatyfikacji, która miała miejsce w 1764 r., dedykowany biskupowi krakowskiemu Kajetanowi Sołtykowi, zasłużonemu dla sprawy beatyfikacji polskiego kronikarza., kopia karty z odpisu rękopismiennego Kroniki z komentarzem Jana z Dąbrówki z 1456 r.

Na wystawie znalazły się także ciekawsze druki współczesne poświęcone W. Kadłubkowi znajdujące się w zbiorach Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Jędrzejowie a także współczesne edycje „Kroniki”.

Przekazała: