Zakochaj się w Polsce - Jędrzejów

W Święto Niepodległości, wyjątkowo, o godzinie 7.30, zabierzemy Was do Jędrzejowa

Jędrzejów i okolice zaskakują mnogością zabytków z niemal każdej epoki historycznej

W południowej części województwa świętokrzyskiego znajduje się miasto związane ze średniowiecznym kronikarzem, renesansowym człowiekiem sukcesu oraz dziewiętnastowiecznym kolekcjonerem.

Początki Jędrzejowa, dawnej Andreovii sięgają wieku dwunastego, kiedy z Szampanii we Francji przybili tu cystersi.
W Jędrzejowie znajduje się też słynne Muzeum Przypkowskich - to dziś największa w Polsce i trzecia na świecie kolekcja zegarów !
Muzeum to również świetnie zachowany obraz mieszczańskiego domu sprzed stu lat. W latach 1914-1915 bywał tu Józef Piłsudski.
Położone nieopodal Jędrzejowa Nagłowice to miejsce związane z Mikołajem Rejem.
Zaledwie kilka kilometrów dalej leży Oksa – obecnie wieś, a niegdyś miasto założone przez Reja, wzorowane na Krakowie, z rozległym rynkiem i zaplanowaną odważnie siecią ulic.
W okolicach Jędrzejowa warto też zobaczyć kościół Świętego Szczepana Diakona w Mnichowie - jedyny w Europie drewniany kościół o wystroju rokokowym.

Zakochaj się w Polsce TVPMiasto Jędrzejów
Jedynka, TVP1 - oficjalna strona