Międzynarodowy Dzień Teatru

Teatr powstał niedaleko

Przejdź się i podziękuj Grekom...

27 marca to dzień, w którym na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Właśnie tego dnia w naszym mieście przeszedł wielobarwny, ponad 300-osobowy korowód przebierańców pod tytułem “Korowód Kuglarzy i Arlekinów “. Przemarsz wyruszył spod Centrum Kultury w Jędrzejowie o godzinie 11.30 w stronę parku. Wzięli w nim udział także uczniowie naszej szkoły, którzy mieli na sobie różnokolorowe przebrania, maski, rekwizyty i pomalowane twarze. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w szkole na holu pojawiły się  również rekwizyty symbolizujące teatr.

Króciutka historia teatru

Teatr starożytny związany był z kultem boga Dionizosa. W czasie tzw. Wielkich i Małych Dionizji przedstawiano na scenie tragedie i komedie opowiadającxe o sprawach codziennych, o dobrych i złych postępkach i o wszystkim, co wiązało się z człowiekiem. Teatry były duże, a ponieważ nie było współczesnych urządzeń typu mikrofon, budowano je w miejscach, gdzie dobrze roznosiło się echo. Wszystkie role na scenie odgrywali mężczyźni.

W teatrze średniowiecznym większość przedstawień była tematycznie związana z kościołem i religią. Chętnie oglądano tzw. Misteria - przedstawienia z życia Jezusa i jego rodziny. Ponadto dużym powodzeniem cieszyły się także tzw. Moralitety - przedstawienia o charakterze obyczajowym z morałem na końcu. Aktorzy sami kupowali sobie stroje i często się przebierali wprost na scenie.

W epoce renesansu powstał nowy typ teatru zawany operą, w którym wszystkie role odgrywano spiewając. Ponadto w sztukach teatralnych nastąpił powrót do starożytności. Obok wielkich przedstawień pojawiły się tzw. commedia dell arte, czyli teatr ludowy. W Anglii rozwinął sie teatr elżbietański w którym swoje sztuki wystawiał m.in. Wiliam Szekspir.

W XIX w. wystawiano najchętniej dramaty. Rozwinęła sie sztuka zdobienia sceny do wystawianego przedstawienia, czyli scenografia. W teatrze występowały kobiety, m.in. słynna na całym swiecie polska aktorka Helena Modrzejewska.

W teatrze współczesnym wystawiane są różne rodzaje sztuk. Obok typowych, takich jak dramat, tragedia czy komedia pojawiają się sztuki eksperymentalne, które często przypominają bardziej popisy cyrkowe czy seanse spirytystyczne niż przedstawienia teatralne.

Kilka pojęć teatralnych na wesoło:

AFISZ - plakat, ogłoszenie, kiedy odbędzie się przedstawienie.

AKT - część przedstawienia, w ktorej są zdarzenia.

SUFLER - to podpora pamięci aktora.

REŻYSER - zwykle nie występuje, lecz jak aktorzy się denerwuje.

OKLASKI - przepis na bis.

BIS - to miłe powtórzenie, gdy się uda przedstawienie.

SCENOGRAF - dba o dekoracje i o strój aktorów (kreacje).

PREMIERA - gdy już dobrze role zagramy, do teatru zapraszamy.

PANTOMIMA - to tuch ciała, gesty, mina.

PACYNKA - kukiełka znana, dłonią poruszana.

MARIONETKA - aktoreczka na drucikach lub sznureczkach.

TEATR JEDNEGO AKTORA - ale publiczność spora.