Aktualności  »  Konkursy

IV Konkurs pisania piórem

Już po raz drugi Sara Jeżewska – uczennica klasy 2 A Szkoły Podstawowej nr 5 w Jędrzejowie 7 maja 2019 r.  uczestniczyła w finale IV Powiatowego Konkursu Ładnego Pisania Piórem zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Potoku. W konkursie tym Sara miała za zadanie pięknie przepisać fragment wiersza Jana Brzechwy „Kaczka dziwaczka” oraz wybrany fragment Pisma Świętego. Właśnie za ten pięknie przepisany tekst nasza uczennica otrzymała nagrodę książkową.
Dodatkową atrakcją dla uczestników konkursu był wykład ojców cystersów Marka Żychowskiego i Jana Strumiłowskiego z Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie. Ojciec Marek w ciekawej formie opowiadał o pisaniu ksiąg w dawnych czasach, jak długo i w jaki sposób takie książki pisano – zwracając uwagę na fakt, że często pisano je całe życie i na stojąco. Zaprezentował on również zgromadzonym księgę, której okładki wykonano z deseczek, a zamknięcie z metalowej klamry. Natomiast ojciec Jan przybliżył dzieciom sztukę iluminacji, czyli ozdabiania ksiąg rysunkami. Opowiadał o barwnikach i sposobach ich nakładania. Zgromadzeni dowiedzieli się, że połączenie barwnika, jaja kurzego i wina powoduje, iż rysunki zachowują swoje barwy przez setki lat. Ojciec Jan Strumiłowski przybliżył też dzieciom sztukę malowania ikon. Objaśnił, że ikony ze względu na ich bogatą symbolikę można czytać. Było to  wyjątkowe doświadczenie.