Wyprawa na Alaskę - spotkanie autorskie

14 listopada w czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Jędrzejowie odbyło się spotkanie autorskie z podróżnikiem i przyrodnikiem, panem Sebastianem Robertem Bielakiem, doktorem nauk technicznych, fotografem, wykładowcą, autorem książek i wystaw fotograficznych oraz ponad setki artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Pan Sebastian R. Bielak jest Absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski. Prowadzi stronę internetową poświęconą przyrodniczym podróżom po Polsce i świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże Bliskie Naturze”.

Tematem spotkania była wyprawa na Alaskę, jedno z ostatnich miejsc na naszej planecie, gdzie przyroda wciąż rządzi się własnymi prawami, a człowiek jest tylko jednym z jej mniej znaczących elementów. Podróżnik opowiadał młodzieży o trzymiesięcznej wyprawie na ten półwysep. Jej celem była obserwacja tamtejszej przyrody i życia jej mieszkańców. Cała opowieść została wzbogacona  pokazem slajdów przedstawiających fascynujące widoki oraz urokliwe krajobrazy Alaski.

Trzy miesiące spędzone w południowej i środkowej części Alaski zaowocowały niezapomnianymi przeżyciami: 900-kilometrowym spływem wzdłuż brzegu Jukonu, obserwacją drapieżnych ptaków, łowieniem ryb w rzekach, w których aż roiło się od łososi i wielkich szczupaków, samotnymi wędrówkami po leśnych duktach pełnych świeżych tropów niedźwiedzi, otarciem się o pożar tajgi i rzeczne tsunami.

W spotkaniu uczestniczyła grupa uczniów z klasy VIII a naszej szkoły, a także młodzież z innych szkół oraz seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku na zaproszenie pani Dyrektor Biblioteki Beaty Satro.