Akcja Sprzątanie Świata

Pragniemy przypomnieć, że za kilka dni rusza największa polska akcja ekologiczna 27. Akcja Sprzątanie świata – Polska.

Niestety tegoroczna akcja niewątpliwie różnić będzie się od poprzednich edycji z powodu pandemii Covid-19. Nie zapominajmy jednak, że Ziemia to nasz wspólny Dom, o którego czystość i porządek powinniśmy systematycznie dbać!

Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukiwane i w miarę możliwości usuwane dzikie wysypiska. Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp. „Sprzątanie świata – Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne.

Dla samorządów jest ona dobrym narzędziem w prowadzeniu ich działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.