Aktualności  »  Ostatnio dodane

Stypendium dla Jakuba

Jakub Adamus, uczeń klasy trzeciej gimnazjum, został zakwalifikowany do stypendium w ramach „Świętokrzyskiego programu stypendialnego dla uczniów gimnazjów i liceów ogólnokształcących”. Uroczyste wręczenie umowy stypendialnej miało miejsce 12.03.2018r, na konferencji edukacyjnej, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Opiekunem stypendysty jest nauczyciel biologii Anna Olszewska.

Pierwszy Dzień Wiosny

PACHNĄCO, SMACZNIE, ZDROWO I KOLOROWO;
Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny Samorząd Uczniowski przygotował różne atrakcje. Zaczęło się już od samego rana. Konkurs międzyklasowy na stolik z wiosennymi kanapkami. Uczniowie przygotowali na tę okazję pyszne i zdrowe kanapki, które zaprezentowali na kolorowych stolikach. Nie było przegranych, tylko sami zwycięzcy !
I tak w kategorii na :
Najbardziej wiosenny  kl II a
Najbardziej oryginalny  kl II c
Najbardziej apetyczny  kl II d
Najbardziej pomysłowy kl III e
Najbardziej elegancki  kl III b
Najsmaczniejszy  kl III a
Najzdrowszy  kl II e
Najbardziej kolorowy kl IV a
Za oryginalną nazwę  kl V a
Słoneczny  kl II a

Kolorowo było nie tylko na stolikach, ale także na głowach. Uczennice kl 3 d Klaudia Ciosk i Wiktoria Mróz zajęły się stylizacją fryzur naszych najmłodszych uczniów. Było malowanie włosów w kolorach wiosny. Zrobiło się barwnie, wesoło i sympatycznie.
Mimo zimy za oknami do naszej szkoły zawitała wiosna!!!

Informaca: Samorząd Szkolny

XXVI Tydzień Kultury Języka

W dniach 5-10 marca 2018 roku obchodzono XXVI Tydzień Kultury Języka w województwie świętokrzyskim pod hasłem „Język i kultura. Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie”

Szkoła Podstawowa nr 5 w Jędrzejowie włączyła się do obchodów, proponując uczniom szereg działań, które miały na celu:

- uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu,

- stworzenie możliwości aktywnego uczestnictwa w propozycjach różnorodnych form Tygodnia,

- przygotowanie uczniów do świadomego uczestnictwa w kulturze,

- propagowanie kultury języka w różnorodnych sytuacjach życiowych,

- kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych,

Propozycje nauczycieli języka polskiego oraz bibliotekarzy SP nr 5 przedstawiały się następująco:

5 III 2018 r.

Konkurs „Potyczki literackie”

- Julia Chrzanowska kl. III b – najwyższy wynik uzyskany z testu

6 III 2018 r.

Konkurs czytelniczy dla klasy 5 pod hasłem „Czytanie – jestem za”

Najlepsza interpretacja:

- Oliwia Magiera

- Maja Ciepluch

- Aleksandra Pawłowska

Najlepsza dykcja:

- Wiktor Smorąg

Najszybsze tempo czytania

- Jakub Wendelski

- Igor Jarosz

7 III 2018 r.

Konkurs czytania tekstów ćwiczących wymowę pod hasłem „Igraszki z językiem”

Mistrz – Nikola Wyrozumska kl. II e

V – ce mistrz Karol Belicki kl. II b

Wyjście uczniów do Przedszkola nr 1, nr 2, nr 3, w ramach akcji „Cała Polska czyta …”

8 III 2018 r.

Wyjazd uczniów klas II gimnazjum do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl „Balladyna”.

Konkurs dla uczniów klas III gimnazjum pod hasłem „Korrida ortograficzna”:

I miejsce – Gabriela Skóra kl. III b

II miejsce – Barbara Cichoń kl. III b

III miejsce – Michał Cichoń kl. III a, Kacper Sowula kl. III a.

9 III 2018 r.

Wyjście uczniów klasy pierwszej do Biblioteki Miejskiej.

Konkurs Pięknego Czytania Gwarą Świętokrzyską

I miejsce – Maria salwa II a, Adrian Kot kl. VII a

II miejsce – Joanna Baranek kl. III c, Nikola Smutek kl. III c, Julia Budziosz kl. III e

III miejsce – Julia Chrzanowska kl. III b, Anastazja Lewicka kl. II e, Julia Jarosińska kl. III b.

Konkurs literacko – plastyczny dla uczniów klasy pierwszej, czwartej, piątej pt. „ Okładka ulubionej książki”

I miejsce – Sonia Jeżewska kl. I a

II miejsce – Oliwia Magiera kl. V a

III miejsce – Marcelina Sobczyk kl. I a

Informacja: Pani Jolanta Skrobich

Maraton filmowy - ferie w SP 5

Oryginalny początek ferii zimowych w szkole - nocny maraton filmowy!
W poniedziałek 12 lutego od godz 18.00 do 23.00 uczniowie zapomnieli na chwilę o plecakach oraz przyborach szkolnych i przyszli do szkoły, aby spędzić tu razem z nauczycielami fantastyczny wieczór!  Poczuli się jak w prawdziwym kinie na miarę 21 wieku;) Oglądali filmy, nie siedząc w tradycyjnych fotelach kinowych, lecz leżąc na wygodnych karimatach z poduszką pod głową w towarzystwie ukochanych pluszaków.
Repertuar kinowy był bardzo bogaty i edukacyjny. Nasi milusińscy śledzili losy bohaterów Baletnicy€, Sekrety morza i Królowej Śniegu€, zaklinając tym samym śnieżne ferie.
W przerwach między seansami był czas na zabawę. Dzieci bawiły się w podchody i €žwalczyły ze sobą na poduszki. Jak w prawdziwym kinie czas umilany był smakowitymi przekąskami: popcornem, chipsami i pizzą. Ta wielka a zarazem nietypowa przygoda ze swoją ukochaną szkołą wprawiła wszystkich w doskonały humor i nastrój na dalszą część ferii zimowych. Teraz wszyscy są przekonani, że będą one udane i ze w przyszłym roku ponownie spotkamy się w kinie nocnym w szkole.  Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski. Nad przebiegiem tego miłego filmowego spotkania czuwały: 
p. Izabela Szewczak, p. Małgorzata Sędek, p. Anna Jakubas, p. Anna Dorobczyńska, p. Ewa Huk.

Informacja: Pani Anna Jakubas

Walentynkowy wieczór

Lirycznie fantastycznie !

 W dniach 8 i 9 lutego w naszej szkole miał miejsce niezwykły walentynkowy wieczór. Tematem tego spotkania była miłość w poezji i piosence. W nastrojowym, wieczornym koncercie, który odbywał się pod hasłem: "Bo na cóż życie bez miłości", wystąpili nasi uczniowie. Wieczornica była dedykowana rodzicom, wszystkim przyjaciołom szkoły i miłośnikom poezji oraz piosenki. Występy młodych artystów i piękna nastrojowa scenografia przeniosły przybyłych na koncert gości w świat piękna i miłości. Uczniowie przy blasku płonących świec recytowali najpiękniejsze w literaturze  polskiej  strofy o miłości. Miłą niespodzianką było zaprezentowanie przez uczniów wiersza nauczycielki języka angielskiego i poetki, Izabeli Sobczyk. Na część muzyczną szkolnego święta Walentynek złożyły się polskie szlagiery, nostalgiczne ballady angielskie i te, których nie mogło zabraknąć, wprost "spod dachów Paryża", piosenki francuskie. Zebrani goście, oglądając młodych artystów, mieli okazję poczęstować się walentynkowymi muffinkami oraz napić się herbaty i kawy. Na zakończenie wszyscy - zarówno wykonawcy jak i goście - zaśpiewali piosenkę "Do zakochania jeden krok". Wzruszeń, radości i dobrej zabawy nie było końca. To romantyczne spotkanie sprawiło, że jeszcze długo potem nuciliśmy przeboje o miłości. 

Koncert walentynkowy przygotowali: 

- wiersze: J. Górska, A. Jakubas, J. Skrobich i I. Szewczak
- piosenka polska i angielska, obsługa podkładów muzycznych: B. Gładysz

- piosenka francuska: M. Kot

- obsługa sprzętu nagłaśniającego: P. Kozioł

Twórcami pięknej i nastrojowej scenografii byli: Pani dyrektor M. Zarzycka, Pani dyrektor A. Jakubas, B. Gładysz, J. Górska, M. Kot, J, Skrobich, I. Szewczak oraz uczniowie naszej szkoły. 

Wszystkim gratulujemy i dziękujemy oraz mówimy "Do zobaczenia za rok". 

Informacja: Pani Izabela Szewczak

Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych

Zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych w okresie ferii.

Członkowie Komisji Oświaty wraz z Przewodniczącym przypominają o następujących zasadach bezpieczeństwa:

Pamiętaj zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność!

 • Wychodząc bawić się na powietrze, ubiór dostosuj do warunków pogodowych, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. W okresie zimowym podczas długich zabaw i spacerów należy zaopatrzyć się w ciepły napój (najlepiej przechowywany w termosie).
 • Do swoich zabaw na śniegu, takich jak: zjazdy na sankach, nartach oraz jazda na łyżwach – wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od ulic, skrzyżowań i innych ciągów komunikacyjnych.
 • Przebywając w pobliżu jezdni pamiętaj, że w okresie zimowym droga hamowania pojazdów ulega znacznemu wydłużeniu. Ponadto w tym okresie widoczność na drodze jest ograniczona co powoduje wydłużenie czasu reakcji na zagrożenie na drodze.
 • Zanim rozpoczniesz zjazdy z górki sprawdź trasę zjazdu, usuń z niej wszelkie przedmioty mogące stworzyć zagrożenie, np.: kamienie, gałęzie.
 • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie należy przechodzić przed zjeżdżającymi po torze (w poprzek toru).
 • Przed przystąpieniem do zjazdu z górki należy sprawdzić stan techniczny sań lub innych przedmiotów do tego służących.
 • Nie ślizgaj się na nawierzchniach służących do komunikacji ogólnej, tj.: chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla osób korzystających z tych ciągów komunikacyjnych.
 • Unikaj zabaw oraz przebywania w miejscach, z których zwisają sople lodu, ponieważ stanowią one duże zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia. Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów. Powiadom osobę dorosłą, która podejmie działania zmierzające do usunięcia zagrożenia.
 • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż reakcja kierowcy na takie zachowanie może doprowadzić do powstania wypadku drogowego lub kolizji.
 • Nie rzucaj w inne osoby śnieżkami z ubitego śniegu, kawałkami lodu lub śnieżkami z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.
 • Korzystaj wyłącznie z lodowisk, które są przeznaczone do celów rekreacyjnych, specjalnie przygotowanych. Nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Gruby lód pozornie stwarza wrażenie bezpiecznego, w każdej chwili może załamać się pod ciężarem ludzi na nim przebywających.
 • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych, sanki należy połączyć w sposób bezpieczny, grubą, wytrzymałą liną, tak aby nie odczepiły się podczas jazdy.
 • Nigdy nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż skutki takiego zachowania mogą okazać się tragiczne.

Pamiętaj! Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

Pozycji 48, jesteś na stronie 2/8 | « Poprzednia Następna »

© Szkoła Podstawowa nr 5 w Jędrzejowie | logowanie