Aktualności  »  Ostatnio dodane

Tydzień języków obcych

TYDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

( dla uczniów gimnazjum)

21.05 - 25. 05 2018

 

 

 


Język angielski

- 21. 05 ( poniedziałek, 7 godzina lekcyjna) – Konkurs gramatyczny

              dla klas II ( p. A Jakubas)

- 22. 05 ( wtorek, 1 godzina lekcyjna) Konkurs tłumaczeniowy

              dla klas III ( p. M Kot)

- 23. 05 ( środa, 3 godzina lekcyjna) –  Konkurs czytanie

               ze zrozumieniem dla klas II i III ( p. A Dorobczyńska)

- 25. 05 ( piątek, 5 godzina lekcyjna)  – Konkurs „ Jaka to melodia”-

              znajomość piosenek brytyjskich i amerykańskich

              dla klas II i III ( p. I Sobczyk)    

 

Język niemiecki

- Konkurs na portfolio: „ Ja, mój dom, rodzina i przyjaciele”.

   dla klas III ( p. E Woźniak)

- Prezentacja multimedialna o krajach DACHL

   dla klas II ( p. E Woźniak)

Język rosyjski

- Konkurs na portfolio: „ Ja, mój dom, rodzina i przyjaciele”.

  dla klas III ( p. E Woźniak)

- Prezentacja multimedialna o Rosji dla klas II ( p. E Woźniak)

 

ZAINTERESOWANYCH UCZNIÓW PROSIMY O ZAPISY

DO NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH

Spotkanie autorskie z Joanną Jagiełło

        W czwartek , 10 maja w czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Jędrzejowie odbyło się spotkanie z panią Joanną Jagiełło, autorką licznych książek dla dzieci i młodzieży, m. in.: „Kawy z kardamonem”, „Czekolady z chili” oraz „Pamiętnika Czachy”. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej nr 5 w Jędrzejowie.  Młodzież dowiedziała się, jak powstaje książka i poznała tajniki warsztatu pisarskiego. Uczniowie chętnie zabierali głos. Szczególnie interesowało ich, skąd u pisarki pomysł na tworzenie powieści dla młodzieży. Ponadto pytania dotyczyły źródeł inspiracji. Autorka czytała również fragmenty swoich utworów, których bohaterami są dzieci i nastolatki. Zapoczątkowało to dyskusję na temat problemów, z którymi na co dzień boryka się młody, dorastający człowiek. Na zakończenie chętne osoby mogły nabyć najpopularniejsze książki Joanny Jagiełło wraz z jej autografem. Książki cieszyły się taką popularnością, że ich zabrakło.

Przekazała:

Biblioteka szkolna

Wystawa „Wincenty Kadłubek i jego Kronika”

W dniach 8 i 9 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły z klas III a i II a zostali zaproszeni przez panią Dyrektor Biblioteki Miejskiej do zwiedzenia wystawy pt. "Wincenty Kadłubek i jego Kronika", która został a przygotowana z okazji obchodów Jubileuszu 800-lecia przybycia bł.Wincentego Kadłubka do Jędrzejowa. Jej otwarcia dokonał burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, pani dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej Beata Satro oraz Opat Jędrzejowski Ojciec Edward Stradomski. Na otwarcie wystawy przybyli także zaproszeni goście m.in. pani Jolanta Jakubczyk, znawca i miłośnik historii klasztoru, pani Gena Rosołowska prezes jędrzejowskiej „Galerii  na szlaku”,  obecny dyrektor Muzeum im. Przypkowskich Jan Przypkowski, dyrekcja i pracownicy Biblioteki Pedagogicznej. Ekspozycję można nadal oglądać w galerii na I piętrze Centrum Kultury w Jędrzejowie. Potrwa ona do 20 maja.

Na wystawie zostały zaprezentowane  XVII wieczne starodruki ze zbioru zabytkowego Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie: ”Vita et miracvla servi Dei, Vincentii Kadłvbkonis” z 1642 r. - pierwsza biografia W.Kadłubka napisana przez Szymona Starowolskiego, kanonika krakowskiego, historyka i pisarza politycznego epoki baroku.

Historia Polonica” Vincentii Kadłvbkonis  z 1612 r. – najstarsze wydanie drukiem kroniki.

Kopie z kart tytułowych dokumentów zabytkowych :

Zapach róży w Morimundzie polskim, przez żywot świątobliwy błogosławionego sługi Bożego Wincentego Kadłubka, niegdy biskupa krakowskiego, a potym zakonnika andrzejowskiego wydany” z 1682 r. - zarys życia W.Kadłubka napisany w języku polskim przez anonimowego autora.

Kazanie na solenną vroczystość wielkiego niegdyś senatora polskiego błogosławionego Wincentego Kadłubka[…] 8 marca roku 1726 w kosciele iędrzeiowskim[…]/ przez Floryana Buydeckiego[…] odprawione , z 1765 r.”   - kazanie wygłoszone przez F.Buydeckiego , hagiografa i teologa, w klasztorze w Jędrzejowie

Ogłoszenie czci i chwały wiekopomnej wielkiego w Kościele Chrystusowym sługi Bożego, teraz świeżo w poczet błogosławionych policzonego, Wincentego Kadłubka” z 1765 r -zbiór kazań ułożonych z okazji beatyfikacji, która miała miejsce w 1764 r., dedykowany biskupowi krakowskiemu Kajetanowi Sołtykowi, zasłużonemu dla sprawy beatyfikacji polskiego kronikarza., kopia karty z odpisu rękopismiennego Kroniki z komentarzem Jana z Dąbrówki z 1456 r.  

Na wystawie znalazły się także ciekawsze druki współczesne poświęcone W. Kadłubkowi znajdujące się w zbiorach Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Jędrzejowie a także współczesne edycje „Kroniki”.

 

Przekazała:

Biblioteka szkolna

Konkurs historyczno – plastyczny

Konkurs historyczno – plastyczny

Z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczniowie klas siódmych i gimnazjalnych wykonali plakaty upamiętniające rocznicę uchwalenia pierwszej konstytucji w Polsce. Nauczyciele oceniający prace za najlepsze uznali plakaty wykonane przez Agnieszką Blicharską z kl. 2a, Paulinę Polak z kl. 3 a, i pracę Michała Wtorka z kl. VII a.Pozostałe prace otrzymały wyróżnienia. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni ocenami przez nauczycieli historia i plastyka.

3 Maja

Przy pięknej, słonecznej pogodzie i z udziałem imponującej liczby jędrzejowian odbyły się dzisiaj uroczystości z okazji Święta Konstytucji. Rozpoczęły się one Mszą Św. w kościele Trójcy Św. koncelebrowaną przez biskupa Mariana Florczyka. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe, Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Jędrzejowski Chór Miejski oraz delegacje z instytucji, organizacji społeczno - politycznych, kombatanckich, młodzież szkolna i zaproszeni goście. Po mszy wszyscy przemaszerowali pod pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej, gdzie gospodarz uroczystości, burmistrz Marcin Piszczek wygłosił okolicznościowe przemówienie. Głos zabrała także posłanka na Sejm RP Anna Krupka. Po złożeniu wiązanek kwiatów prowadzący uroczystości Bernard Suchmiel zaprosił wszystkich uczestników na wojskową grochówkę. 
Dzisiaj o 15:00 nad zalewem rozpocznie się druga, mniej oficjalna część uroczystości - Majówka Rodzinna, na którą serdecznie Państwa zapraszamy!

Źródło:  Miasto Jędrzejów  

Konkurs

Pozycji 66, jesteś na stronie 3/11 | « Poprzednia Następna »

© Szkoła Podstawowa nr 5 w Jędrzejowie | logowanie