Ślubowanie klas pierwszych

Uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów
Czas tak szybko leci!!! 16 X 2019 r.  po raz drugi w naszej placówce odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 5. Do tego wydarzenia dzieci przygotowywały się już od września. Nie brakowało więc emocji! Wszyscy uczniowie z klasy Ia i Ib złożyli ślubowanie a pani Dyrektor Marta Zarzycka dokonała aktu pasowania. Zrobiła to tradycyjnie dużym, symbolicznym ołówkiem. Było wesoło, radośnie i jednocześnie uroczyście i podniośle. Uczniowie wystąpili przed licznie zgromadzonymi gośćmi z programem artystycznym. Były życzenia i prezenty m.in. od Rodziców, Samorządu Uczniowskiego oraz od starszych kolegów i koleżanek. Uroczystość przygotowały i poprowadziły panie wychowawczynie: Justyna Kalwarska i Małgorzata Kokoszka.
Pierwszakom gratulujemy i życzymy powodzenia!

Spotkanie z teatrem

W dniu 15 października uczniowie klas V a, VI a i VI b obejrzeli spektakl teatralny "Hobbit, czyli tam i z powrotem" wystawiony w Centrum Kultury w Jędrzejowie przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Poza grą aktorską uczniowie mogli podziwiać efekty specjalne w postaci ciekawych charakteryzacji, kostiumów, efektów dźwiękowych i wizualnych.

Dzień Edukacji Narodowej

11 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej pod hasłem „W Nauczycielu mam Przyjaciela”. Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia pani dyrektor Marty Zarzyckiej, która przywitała zebranych i wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom obsługi szkoły.

Program artystyczny otworzył taniec hiszpański w wykonaniu uczniów klasy III b. Montaż słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie klas V a ,VI a i VI b, zakończony piosenką o charakterze życzeń brawurowo wykonaną przez uczennice klasy III a.

Apel przygotowały panie Izabela Szewczak,  Jolanta Skrobich, Beata Gładysz, Dorota Majecka oraz Marzena Łodczyk.

Konkurs na zakładkę do książki

W październiku, który jest ogłoszony Miesiącem Książki i Bibliotek nasza biblioteka szkolna zorganizowała konkurs na najciekawszy projekt zakładki do książki. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I – III. Na wystawce w bibliotece pojawiło się kilkadziesiąt prac, których twórcy wykazali się ciekawymi pomysłami na zakładkę do książki i szeroką inwencją twórczą. Dziękujemy za prace i podziwiamy ciekawe pomysły wykonania zakładek z różnych dostępnych materiałów.

Pola Nadziei 2019

Dnia 8.10 br. miała miejsce inauguracja kolejnej edycji akcji Pola Nadziei na rzecz Hospicjum w Miechowie. Wolontariusze z kl. VI a wraz z panią Ewą Wojciechowicz, przedstawicielem miechowskiego hospicium, posadzili cebulki żonkili na szkolnym poletku. Żonkil jest symbolem kruchości ludzkiego życia oraz nadziei. Wiosną, kiedy kwiaty zakwitną, odbędzie się na terenie jędrzejowskich kościołów kwesta z udziałem naszych uczniów, a pozyskane z niej środki zostaną przekazane na rzecz wymienionego wyżej hospicjum. Akcja ma na celu uwrażliwienie dzieci na potrzebę niesienia pomocy innym.

Noc Bibliotek

W dniu 4 października, uczniowie klasy II B pod opieką pani wychowawczyni Małgorzaty Sędek i bibliotekarki Ewy Jóźwik wzięli udział w imprezie czytelniczej Noc Bibliotek, która odbyła się pod hasłem Znajdźmy Wspólny Język w czytelni Biblioteki Pedagogicznej. Na wstępie dzieci wzięły udział w zabawie wprowadzającej Mam serduszko i nazywam się…. Następnie pani kierownik biblioteki Jadwiga Sosnowska opowiedziała dzieciom, czym charakteryzuje się książka z gatunku kryminału, prezentując przy tym różne tytuły Agaty Christi, Artura Conan Doyla, a także książkę Grzegorza Kasdepke pt. „Detektyw Pozytywka”. Dzieci zapoznały się z takimi pojęciami jak detektyw, przestępstwo, świadkowie zdarzenia, motyw, podejrzani, alibi, miejsce zbrodni, odciski palców. Następnie uczniowie z naszego Wolontariatu przeczytali dzieciom fragmenty kryminału Joanny Jagiełło pt. „Różowe babeczki”. Dzieciom czytali Natalia Grad, Wiktoria Krzysztofik, Mikołaj Prusiewicz i Wiktor Skorupka. Następnym elementem wspólnej zabawy były poszukiwania ukrytych babeczek – naklejek w różnych miejscach biblioteki. Dzieci, które znalazły ich najwięcej otrzymały upominek w postaci zielonego długopisu. Pani prowadząca spotkanie poczęstowała dzieci słodkimi babeczkami, a następnie zachęciła ich do wykonania ilustracji na temat tekstu wysłuchanej książeczki. Wszystkie dzieci rysowały ciasteczka – babeczki. Na zakończenie dzieci otrzymały jeszcze zakładki do książek promujące czytelnictwo w ramach Nocy Bibliotek, a wolontariusze pamiątkowe dyplomy. Została także przygotowana wystawka z pracami naszych uczniów.