Aktualności  »  Biblioteka

Spotkanie z pasjonatem historii naszego miasta

W dniu 19.11 z inicjatywy biblioteki szkolnej odbyło się spotkanie uczniów kl. VI A i VI B z panem Markiem Godlewskim, pracownikiem Straży Miejskiej w Jędrzejowie, z zamiłowania pasjonatem historii naszego miasta i regionu. Spotkanie miało charakter przeglądu najważniejszych wydarzeń z dziejów miasta, począwszy od jego założenia przez Cystersów pod nazwą Brzeźnica, nadania praw miejskich, miejsc najważniejszych bitew i walk powstańczych, okresu wojny i okupacji niemieckiej, aż po czasy współczesne. W trakcie niezwykle interesującej opowieści o naszym mieście nasz gość przytaczał ciekawostki związane z wybranymi miejscami w Jędrzejowie i jego najbliższych okolicach. Zwrócił także uwagę na szczególną rolę, jaką odegrali w dziejach miasta Cystersi.

Pan M. Godlewski przyznał się, że pasję do szczególnego zainteresowania się historią rozbudził w nim niegdyś, kiedy jeszcze był uczniem naszej szkoły, zasłużony w niej nauczyciel historii pan Arkadiusz Sokół. Wynikiem tej pasji stało się stworzenie i prowadzenie przez niego w sieci Internet portalu o tematyce historycznej pod nazwą Andreovia.pl. Każdy może w nim znaleźć przeróżne informacje i ciekawostki dotyczące miasta Jędrzejowa i jego okolic. A przede wszystkim mnóstwo starych zdjęć i fotografii jego mieszkańców z różnych okresów jego dziejów. Spotkanie stało się okazją do zadawania pytań, na które uczniowie uzyskiwali odpowiedzi, których z pewnością nie znaleźliby w szkolnych podręcznikach. Uczniowie m.in. dowiedzieli się, gdzie znajdują się nieznane i często zapomniane mogiły ludzi, którzy zginęli w trakcie toczących się na naszych ziemiach działań wojennych. Tak szczegółowe informacje dotyczące mieszkańców miasta, jego zabudowy i ciekawych wydarzeń mogli uzyskać jedynie od takiego znawcy regionu, jakim jest pan M. Godlewski.

Dziękujemy za spotkanie i czekamy na kolejne.